Fundacja Rozwoju i Edukacji „Skrzydła” realizuje na terenie miasta i gminy Siedlce, projekt „Skrzydła Mocy” który skierowany jest do rodziców i ich dzieci, w tym również osób niepełnosprawnych. Jak mówi Prezes Fundacji Małgorzata Mazurek-Pawlik celem projektu jest poprawa dobrostanu psychicznego mieszkańców Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do zróżnicowanych form wsparcia i pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami rozwojowymi oraz zapobieganie ich stygmatyzacji. Współczesne dzieci pochłonięte są cyberprzestrzenią, w której znajdują rozrywkę, ale również tworzą i utrzymują relacje rówieśnicze, często próba odłączenia ich od urządzeń elektronicznych wywołuje frustrację i kłopoty w komunikacji z rodzicami. Dzieci często poprzez doświadczanie wielu bodźców w życiu codziennym są przestymulowane różnymi bodźcami przez co pogarsza się ich stan emocjonalny i poczucie własnej wartości.
Osoby z zaburzeniami psychicznymi są szczególną grupą osób narażoną na stygmatyzację z powodu swojej choroby. Od wielu lat panuje przekonanie, że człowiek chorujący psychicznie to osoba z góry skazana na życie w cieniu swojej choroby. Jak podkreśla M. Mazurek-Pawlik efektywna pomoc dla osób chorujących psychicznie powinna bazować na dwóch elementach: wspieraniu procesów zdrowienia i umacniania.
W ramach zadania odbywa się szereg aktywności wzmacniających te procesy. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty leśne. Są to zajęcia wspomagające przywrócenie równowagi psychicznej i poprawę dobrostanu organizmu dzięki kontaktowi z naturą. Poprzez odbieranie otaczającego świata wszystkimi zmysłami, pozbawione cyfrowych bodźców zanurzenie się w jednocześnie złożoną i harmonijną atmosferę lasu. Warsztaty pomagają uczestnikom odkryć w sobie więź z przyrodą i odnaleźć motywację do tego, aby spędzać czas w kontakcie z naturą. Badania naukowe wskazują, że leśna terapia obniża ciśnienie, poprawia odporność i pomaga zredukować stres.
Ponadto realizowane są warsztaty socjoterapeutyczne podczas których uczestnicy mają możliwość przebudowy negatywnych sądów poznawczych o sobie i innych; przeżycie emocjonalnego, korektywnego doświadczenia będącego alternatywą dla wcześniej przeżytych urazów, wypróbowanie nowych efektywnych wzorców zachowań i nauczenie się nowych sposobów reagowania.
Projekt obejmuje także działania skierowane do rodziców, którzy aktywnie mogą brać udział w zajęciach wraz ze swoimi pociechami. Taką okazję mają między innymi na warsztatach asertywności, czy doradztwa zawodowego. W ramach „Skrzydeł Mocy” istnieje również możliwość skorzystania z konsultacji psychoedukacyjnych dla rodziców i webinarów, konsultacji prawnych oraz socjalnych. Została także stworzona specjalna grupa wsparcia dla rodziców i dzieci.
Projekt ukierunkowany jest na umocnienie więzi rodzinnych miedzy dziećmi i rodzicami, uzyskanie pomocy i ułatwienie dostępu do specjalistów w naszym regionie, zwiększenie wiedzy o zaburzeniach psychicznych oraz złagodzenie negatywnych skutków, jakie spowodował stan epidemii ogłoszony w związku z zakażeniami SARS-CoV-2.
Więcej informacji na stronie www.fundacjaskrzydla.org.pl
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego
Projekt realizowany w ramach zadania „Droga do samodzielności – wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin” w obszarze działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.